فروچاله به حفره­‌هایی گفته می‌­شود که با شسته شدن سنگ­‌های انحلال‌­پذیر و آهکی (به اصطلاح کارست) در لایه‌­های نزدیک به سطح زمین، به وجود می‌­آیند. این حفره‌­ها در ابعاد مختلف روی سطح زمین ایجاد می­‌شوند. در زیر سطح زمین، هنگامی که آب زیرزمینی و آب‌های حاصل از بارندگی میان خاک‌ها عبور می‌کنند، سنگ‌های انحلال‌پذیر رفته رفته حل می‌شوند و در نهایت شبکه‌ای از حفره‌ها به وجود می‌­آید. در نتیجه لایه‌­ها مقاومت خود را از دست می‌­دهند و فرو می‌ریزند و به اصطلاح فروچاله رخ می‌دهد. در دشت‌­های خشک کشور به دلیل وضعیت بحرانی آب، احتمال وقوع پدیده‌ی فروچاله بسیار زیاد است. وقوع پی در پی این پدیده و پیامدهای ناشی از آن، اهمیت موضوع را چندین مرتبه افزایش داده است.

دپارتمان مطالعات و پایش فرونشست و فروچاله

فرونشست پدیده‌ای جهانی است که به صورت فروکش ناگهانی و یا نشست تدریجی سطح زمین رخ می‌دهد. این پدیده در ایران نیز بارها اتفاق افتاده است. قزوین، بوئین زهرا، مشهد، کرمان، تهران و همدان از مناطقی هستند که تا به حال، در آن‌ها فرونشست‌های زیاد و یا پر اهمیتی دیده شده است. فرونشست‌ها مشکلی جهانی محسوب می‌شوند. آن‌ها به عنوان یکی از مخاطرات رایج بر روی زمین، موجب عواقب ناگواری می‌شوند که جبران خسارات ناشی از آن‌ها ناممکن و یا بسیار دشوار خواهد بود. از این رو، می‌توان گفت که بایستی فرونشست‌ها را به خوبی شناخت و به بررسی دقیق و جزیی آن‌ها پرداخت. اهمیت دادن به عوامل موجب فرونشست و جلوگیری از وقوع آن‌ها، بسیار آسان‌تر از جبران خسارات و صدمات ناشی از آن‌ها می‌باشد. برخی از فرونشست‌ها، از عمق زیاد یا گستره‌ی وسیعی برخوردار هستند. عمق و وسعت بالای آن‌ها، می‌تواند میزان اهمیت فرونشست‌ها را به خوبی نشان دهد. بررسی فرونشست‌ها و در نظر گرفتن مشخصات آن‌ها می‌تواند موجب نتیجه‌گیری‌هایی شود که خود عامل عدم تحقق و یا کاهش درصد وقوع این گونه از حوادث هستند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش